نوامبر, 2017 بدون نظر مقالات

سامانه رصد اخبار و پایش محتوا

از دیرباز اطلاعات از اخبار و محتوای منتشر شده اهمیت بسیاری داشت که در سال های شکوفایی مطبوعات ساخت بریده جراید یا بولتن خبری بسیار اهمیت پیدا کرد به طوری که افرادی وظیفه داشتند اخبار جراید را مطالعه و به تولید بولتن بریده جراید بپردازند ؛ با آزادی بیشتر مطبوعات و رسانه های نو ظهور این امر بسیار حیاتی قلمداد شد که به شکل حرفه ای تر با عنوان رصد اخبار و پایش محتوا “media monitoring service” ادامه پیدا کرد.

امروزه یکی از اصلی ترین نیاز های سازمان ها ، ارگان ها و کسب و کار های توسعه یافته اطلاعات است که با در دست گرفتن نبض رسانه ها و رصد اخبار و ساخت بولتن خبری ، اخبار و محتوا را بصورت تفکیک شده ، در لحظه و مستند در دسترس داشته باشند ، اما با افزایش منابع خبری و رسانه ها پایش اخبار به صورت محسوسی برای طیف های مختلف پیچیده و زمان بر شده است ، حال آن که نیروی انسانی و منابع کافی برای این مهم در اختیار ندارند!

سامانه های رصد اخبار و پایش محتوا به صورت هوشمند جایگزین نیروی انسانی شده و با کاهش چشمگیر منابع مورد نیاز مالی و انسانی اطلاعات مورد نیاز سازمان ها ، ارگان ها و کسب و کار ها را با تمامی ویژگی های منحصر بفرد خود تمام وقت در اختیار مدیران و روابط عمومی ها خواهد گذاشت، این سامانه بصورت هوشمند رسانه های آنلاین مانند : پایگاه های خبری و خبرگزاری ها ، شبکه های اجتماعی مانند : توییتر ، تلگرام و اینستاگرام ، پیام رسان های داخلی مانند ایتا و بله ،مطبوعات کثیرالانتشار سراسری و استانی و صدا و سیما را رصد و پالایش کرده و نتایج آنالیز شده را در اختیار استفاده کنندگان خواهد گذاشت.

در حال حاضر سامانه رصد و پایش اخبار ترندا بیش از 3000 خبرگزاری، روزنامه و پایگاه خبری داخلی را تحت پوشش قرار داده است. این منابع با سه معیار اعتبار خبری، دارا بودن تولید اخبار اختصاصی و همچنین براساس رتبه‌ی بازدید انتخاب شده‌اند. به علاوه در حال حاضر حدود 20 منبع خارجی فارسی‌زبان و نیز 100 هزار منبع در 50 زبان تحت پوشش قرار دارد. لازم به توضیح است که که این پایگاه‌ها بر اساس نیاز مشتری به هر تعداد قابل افزایش است.

همین طور شبکه های اجتماعی تلگرام، توئیتر، اینستاگرام و پیام رسان های داخلی بله و ایتا به صورت لحظه ای در حال رصد بوده و هر روز هزاران کانال و صفحه جدید ایجاد شده به لیست منابع در حال رصد اضافه می شود.

منابع اخبار در حال رصد عبارتند از :

1- رسانه های آنلاین :

✅ خبرگزاری ها

✅ پایگاه های خبری

✅ سایت های خارجی

✅سایت های دولتی

وزارتخانه ها

سازمانها

سایتهای تخصصی

روزنامه های آنلاین

2- شبکه های اجتماعی:

✅ تلگرام

✅ فیسبوک

✅ توئیتر

یوتیوب

اینستاگرام و…

3- پیام رسان های داخلی :

✅ ایتا

✅ بله

4- رسانه های مکتوب و مطبوعات:

✅ روزنامه های سراسری

✅ روزنامه های استانی

5- صدا و سیما:

✅ رادیو

✅ تلویزیون

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *